Modelio darbas ne tik merginoms

Modelio darbas vaikinui – ar tokia profesija populiaru Lietuvoje? Modelių agentūros ,,Image Group“ bendrasavininkė Meda Jonaitytė pasakoja, kad pastaruoju metu sulaukia itin daug vaikinų, norinčių tapti modeliais, anketų: ,,Kiekvienais metais tas skaičius vis didėja, taigi galima sakyti, kad griūva nusistovėję stereotipai ir mitai, kad tai – moteriška profesija.” Su tuo sutinka ir modeliais dirbantys vyriškosios lyties atstovai, kuriuos kalbinome.

 

Darbas ar pomėgis?

Liudas, jau dešimtmetį dirbantis su Lietuvos dizaineriais ir pristatantis jų kolekcijas, mano, jog profesionaliai dirbančių vaikinų modelių Lietuvoje nėra labai daug. Jo nuomone, daugeliui tai – papildoma veikla ir laisvalaikio praleidimo būdas.

 

,,Pats dirbti modeliu pradėjau pakviestas Renatos Mikailionytės. Pradžioje tai dariau labiau dėl draugystės ir žmonių, kuriems tuo metu reikėjo padėti. Tada keletą kartų išvykau į Milaną, tačiau supratau, jog toks darbas – ne man. Lietuvoje pažįstu daugelį dizainerių, bendrauju su jais ir man tai yra labiau smagus laiko praleidimo būdas. Tačiau nuvažavus į Milaną teko pamatyti, kas yra tikrasis mados pasaulis. Tai labai nepastovus darbas, greitas gyvenimo ritmas. Viena mados savaitė keičia kitą. Vieną dieną gali būti Paryžiuje, kitą jau skrendi į Niujorką ar Tokiją. Dirbant tokį darbą pamiršti net savo asmeninį gyvenimą”, – priežastis, kodėl jo netraukia tarptautinė šlovė, aiškina Liudas.

Kitas modelis, visiškai neseniai dirbti pradėjęs Linas, pasakoja apie tokį užsiėmimą niekuomet iki šiol net nepagalvojęs, tačiau draugo įkalbintas nuėjo kartu su juo į modelių atranką: ,,Kambario draugas ėjo į ,,Mados infekcijos“ atranką ir pasikvietė mane. Pabandžiau labiau smalsumo vedinas, nei noro. Tačiau mane visai netikėtai pastebėjo ir net 4 dizaineriai atsirinko pristatyti kolekcijas. O po to modelių agentūra ,,Image group“ pasiūlė bendradarbiauti.”

 

Linas sako, kad į modelio darbą žiūri kaip į vertingą patirtį, tačiau ne kaip į pagrindinį darbą: ,,Suprantu, kad vaikinams Lietuvoje tai nėra pagrindinis užsiėmimas ar pragyvenimo šaltinis. Šiuo metu studijuoju, tai pagalvojau – o kodėl ne? Juk tai įdomus papildomas užsiėmimas, už kurį dar ir pinigus galima gauti.”

Neseniai modelio karjerą pradėjęs vaikinas tuojau pat paneigia mitą, kad toks darbas – vien tik linksmybės: ,,Tai tikrai nėra vien tik pramoga. Juk toks darbas vargina ir fiziškai, ir nemažai laiko reikia praleisti prižiūrint savo išvaizdą, sportuojant. Tik iš pradžių atrodo paprasta: praeini podiumu ir tiek.”

Modeliu jau pusantrų metų dirbantis Šarūnas prisipažįsta, jog šis darbas – tai pomėgis, kuris atneša ir finansinės naudos. Šarūnas pasakoja modeliu dirbantis tik Lietuvos mastu: dažnai pasirodo ,,Mados infekcijoje“, dalyvauja fotosesijose. Vaikinas prisimena gavęs pasiūlymą važiuoti į užsienį, tačiau tuo metu mokėsi dvyliktoje klasėje ir nenorėjo, kad dėl darbo nukentėtų mokslai.
Kaip ir kitų kalbintų modelių, taip ir Šarūno, karjera prasidėjo visiškai netikėtai. Meda Jonaitytė pasakoja pastebėjusi jį viename jaunųjų dizainerių konkurse, kur Šarūnas pristatė vienos kolekcijos drabužius. ,,Tąkart ieškojome merginų, bet netikėtai atradome Šarūną”, – prisimena Meda.

Šarūnas mano, jog dažniausiai toks darbas yra pagrindinė gyvenimo veikla daugeliui merginų, tačiau vaikinams, ypač Lietuvoje, tenka būti antrame plane: ,,Daugiau pasiūlymų gauna merginos, tačiau jų ir pačių daugiau, taigi tarp jų savaime labai didelė konkurencija. Vaikinų pasaulyje konkurencija ne tokia didelė. Lietuvoje dauguma vyrų dirba tik šalies mastu, užsienyje sėkmingai dirbančių nėra daug.”

 

Amžius – ne kliūtis

Nors merginos modelio darbą pradeda būdamos itin jaunos, vaikinų karjera dažniausiai prasideda jau subrendus ir trukti gali kur kas ilgiau. ,,Kai pats pradėjau dirbti modeliu, man buvo vos 18 metų. Jau tuo metu daugelis sakė, kad, jei man būtų buvę bent 28–eri, tuomet būčiau padaręs sėkmingesnę karjerą. Merginos modeliais pradeda dirbti labai anksti, būdamos dar vaikai, 14–15 metų, kai tik pradeda formuotis moteriška figūra. O štai vaikinui, norinčiam dirbti šį darbą, svarbu būti jau visiškai fiziškai subrendusiam”, – paaiškina Liudas.

Su tuo sutinka ir Meda. Ji atskleidžia, kad vyrų modelių pasaulyje pageidautina, jog vaikinai būtų vyresni, kadangi jie ir taip pradeda vėliau bręsti: ,,Modeliai turi būti vyriški ir jaunatviška išvaizda jiems labiau trūkumas, nei privalumas.”

Tiek Meda, tiek Liudas sako, jog vyrų modelių pasaulyje nėra tokio griežto amžiaus cenzo, kaip merginoms. ,,Vyras modeliu gali dirbti kad ir iki keturiasdešimties. Jei yra išlaikęs gerą fizinę formą, vyriškumas jam – tik privalumas”, – aiškina Liudas.

Pašnekovai sugriauna nusistovėjusį mitą, kad modelis turi būti labai aukštas. ,,Atvirkščiai nei merginos, vaikinai negali būti per aukšti. Jų ūgis gali svyruoti nuo 184 iki 189 cm, bet ne daugiau. Europoje dažniausiai dirba M-L dydžio drabužius nešiojantys vaikinai, liekno, sauso, be per didelės raumenų masės kūno sudėjimo. Ieškoma tokių, kurie galėtų pristatyti drabužį, o ne kultūristų“, – paaiškina M. Jonaitytė.

Stereotipai keičiasi

Ne paslaptis, kad vaikinai, besisukantys mados pasaulyje, dažnai išgirsta apie save įvairių apkalbų ir mitų. Visi kalbinti modeliai tvirtina ne kartą girdėję kalbų, kad, jei vaikinas daugiau dėmesio ir laiko skiria savo išvaizdai ar yra gražus, tuomet jis – netradicinės orientacijos. Linas pasakoja, kad jam labai juokingi tokie visuomenėje nusistovėję stereotipai: ,,Tai yra mūsų visuomenės problema, nes ji dar sunkiai priima naujoves.“

Šarūnas prisipažįsta taip pat dažnai susilaukiantis komentarų, ypač iš vyresnių žmonių, senelių, jog modelio darbas – tai moteriškas užsiėmimas. ,,Manau, kad taip turbūt yra dėl to, jog seniau tokia veikla užsiimdavo tik moterys, o vyrų modelių buvo labai mažai“, – samprotauja vaikinas.


,,Tačiau jei gyveni tokį gyvenimą, kaip ir kiekvienas vyras, jei nesureikšmini savo išvaizdos ir darbo, kurį dirbi, tada būti modeliu tikrai nėra nieko blogo ar smerktino”, – sako Šarūnas.

Tačiau Meda sako pastebėjusi, jog pastaruoju metu net ir šis mitas, kad visi mados pasaulyje besisukantys vyrai – gėjai, griūva: ,,Laikui bėgant daugėja vyrų, užsiimančių modelio darbu, į atrankas jų taip pat ateina išties nemažai, o ir mada – toli gražu ne vien moterims skirta sfera. Manau, dėl to žmonės kuo toliau, tuo mažiau stebisi sutikę vyrą iš mados pasaulio. ”

Liudas prisipažįsta iš užsienio dizainerių girdėjęs, kad šie pastebėjo tendenciją, jog Lietuvos modelių pasaulyje populiarus saldaus berniuko tipas: švelnūs bruožai, tvarkinga šukuosena. ,,Kai užsienyje yra atvirkščiai – ieškoma kuo įdomesnių ir keistesnių tipažų“, – paaiškina jis. ,,Gal tokio tipo vyrams dažniau ir klijuojama netradicinės orientacijos etiketė”, – priduria.


Linas ir Šarūnas sako manantys, kad didesnės sėkmės sulaukia tie vaikinai, kurie kažkuo išsiskiria, o ne ,,saldūs berniukai“. ,,Manau, kad modelis turi būti kitokių, neeilinių veido bruožų“, – sako Linas. Abu pašnekovai priduria, kad be išvaizdos taip pat labai svarbu ir rimtas požiūris į darbą, atsidavimas jam bei nesudėtingas charakterio būdas, kuris neapsunkintų darbo su kitais kūrybinės grupės nariais.

Šaltinis: delfi.lt